GABIONY

„Ozdobne odgrodzenie, wzmocnienie nasypu ziemnego, albo element… infrastruktury baz wojskowych w Iraku czy w Afganistanie. Gabion (słowo pochodzące od włoskiego gabbione dosłownie oznacza duża klatka), czyli kosz o kształcie prostopadłościanu zbudowany ze stalowego drutu – może pełnić na Twoje potrzeby wszystkie ww. funkcje. Gabiony mają nie tylko znaczenie użytkowe – jest to też niebanalny sposób na odgrodzenie swojego terenu od otoczenia. W porównaniu do innych typów odgrodzeń, gabiony mają cały szereg niepowtarzalnych zalet. Po pierwsze nie stwarzają żadnych problemów w transporcie, a także w montażu – składane są i wypełniane na miejscu przeznaczenia do którego trafiają rozłożone – dzięki czemu zajmują naprawdę niewielką przestrzeń. Druga zaleta gabionów to ich ekologiczny charakter – ich wypełnienie jest „naturalne”. Gabiony nie wymagają betonowych fundamentów, a poza tym doskonale wtapiają się w otoczenie i szybko stają się jego częścią, „zarastając” lokalną roślinnością. Poza tym przy ich budowie nie zużywa się dużo energii a ich montaż przeprowadzić można samodzielnie, bez szczególnych umiejętności budowlanych. Dalej na liście zalet gabionów znajduje się wysoka przepuszczalność – dzięki czemu tego typu odgrodzenie nie powoduje retencji wody za odgrodzeniem i nie będzie ono podmywane od zewnętrznej strony. Są one bardzo elastyczne – odkształcenia i osiadanie nie powodują dezintegracji całej konstrukcji oraz odporne na korozję i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne (pożar, promieniowanie ultrafioletowe, opady deszczu czy wilgotne podłoże). Warto też zwrócić uwagę, że gabiony są niezwykle estetyczne - doskonale wpasowują się zwłaszcza w architekturę inspirowaną naturą, a także w otaczający je krajobraz.
Doskonale sprawdzaja się jako mury oporowe przy zabezpieczeniu skarp, czy brzegów cieków wodnych. Są proste w montażu estetyczne i bardzo trwałe.

Kosze gabionowe naszej produkcji wykonywane są z siatek o oczkach 10,0 x 10,0 cm lub 10,0 x 5,0 cm, i wymiarach zew. będących krotnoscią 10,0 cm. Kosze naszej produkcji powstają z drutów stalowych CRAPAL lub BEZINAL zabezpieczonych fabrycznie stopem Zn i Al, łączonych ze sobą za pomocą zgrzewania. Poszczególne ściany (siatki zgrzewane) stalowej klatki łączone są ze sobą za pomocą złączek stalowych (stal H17) zwanych „e-ring’ami” zaciskanymi za pomocą specjalnych prasek ręcznych. Oferujemy także alternatywny sposób zespalania ścian kosza przy zastosowaniu spirali stalowych wykonanych także z drutu CRAPAL/BEZINAL. Stosując połączenia realizowane „e-ring’ami” zyskujemy mocne i estetyczne zgrupowanie poszczególnych ścian kosza, natomiast stosując spirale uzyskujemy rozłączne połączenie niewymagające dodatkowego narzędzia w postaci prasek. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub wyceny projektu, prosimy o kontakt tel. lub mailowy.

  Dokumenty związane

Specyfikacja techniczna i instrukcji montażu gabionów systemu K3

Instrukcja montażu muru oporowego z gabionów systemu K3

CRAPAL4
Opinia ITB